Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brave Festival przekazał 140 tys. złotych dla dzieci z Tybetu

Małgorzata Matuszewska
Brave Festival/ROKPA/materiały prasowe
Brave Festival – jego zeszłoroczna, jubileuszowa (10.) odsłona przyniosła rekordową sumę ze sprzedaży biletów – 140 tys. złotych. Jak co roku, dochód w całości został przeznaczony na rzecz Organizacji Charytatywnej ROKPA International, która wspiera młodych Tybetańczyków. Dzięki tym pieniądzom do szkoły chodzi 200 dzieci z prowincji Qinghai.

Co roku dochód ze sprzedaży biletów na Brave Festival jest większy. Programy edukacyjne ROKPY to wsparcie dla najuboższych dzieci, które nie mają szans na opłacenie czesnego w szkołach, a wiele z nich to sieroty. Pomoc obejmuje także wyżywienie, materiały szkolne, opiekę medyczną i pobyt dzieci w internacie – szkoły są bardzo oddalone od rodzinnych stron. W 2014 roku dzięki środkom z Brave Festival wsparcie otrzymały dzieci z miejscowości Chentsa w górzystej prowincji Qinghai. Większość jej mieszkańców nie ukończyła żadnej szkoły.
– Edukacja to dla młodych Tybetańczyków perspektywa poprawy losu. Zdobywają wykształcenie, które pozwala im samodzielnie funkcjonować, co przekłada się na poprawę sytuacji rodzin i całego społeczeństwa. To także sposób na zachowanie kultury tybetańskiej. Dla takiego wsparcia od 10 lat nieustannie organizujemy Brave Festival – wyjaśnia Grzegorz Bral, pomysłodawca i dyrektor Brave Festival. Projekty edukacyjne prowadzone przez ROKPĘ to programy długoletnie. Dochód z każdej kolejnej edycji Brave Festival przeznaczany jest na inny projekt, który ma realny wpływ na życie lokalnej społeczności. – Młodzi Tybetańczycy, którzy uczą się dzięki tym funduszom, są wyjątkowo zmotywowani i pracują bardzo ciężko. Zdają sobie sprawę, że szkoła to dla nich wielka szansa. Trzeba pamiętać, że to bardzo ubogi rejon świata, a wykształcenie nie jest tam dobrem powszechnie dostępnym – dodaje Justyna Warecka z ROKPA Polska.
Organizacja charytatywna ROKPA International została założona w Zurychu w 1980 roku. Wsparła już ponad 200 projektów i programów edukacyjnych oraz rozwojowych w Tybecie. W każdy program prowadzony przez ROKPĘ zaangażowana jest lokalna społeczność i miejscowe władze. Stowarzyszenie Charytatywne ROKPA Polska pomaga także lokalnie - dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy we Wrocławiu działa darmowa jadłodajnia dla bezdomnych i potrzebujących.

Brave Festival – tak było

Bardzo ważną częścią wrocławskiego festiwalu jest projekt edukacyjny Brave Kids, w którym nad wspólnym występem pracują dzieci z różnych części świata, pod hasłem dzieci uczą dzieci. W zeszłym roku byli wśród nich m.in.: Arabowie, Gruzini, Rumuni. – Ciągle słyszę, że te dzieci powinny występować w dużych miastach na całym świecie, są znakomite, uczą tolerancji, współpracy. Pierwsza edycja Brave Kids odbyła się prawie sześć lat temu, pierwsi uczestnicy dojrzeli. W tym roku planujemy wspólny projekt odważnej młodzieży, w wieku ok. 15-19 lat, prezentującej swoje zdolności nie pod hasłem „mam talent”, ale pokazującej, że potrafią pracować na rzecz swoich społeczeństw – opowiada Grzegorz Bral. Najprawdopodobniej będą współpracować: Breakdance Project Uganda, młodzi ludzie z Delhi i grupa tancerzy z Londynyu.
Zmienia się Przegląd Filmowy Brave Festival, otwarty w zeszłym roku roku odrestaurowanym filmem Światło Azji Franza Ostena i Himanshu Rai z 1925 roku, z muzyką na żywo zespołu Divana Ensemble z Radżastanu. Grzegorz Bral razem z wrocławskim reżyserem Wiesławem Saniewskim i Markiem Mieleszką, menedżerem programowym Przeglądu Filmowego, planują stworzenie oryginalnego festiwalu poświęconego ginącym kulturom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto