Wybierz region

Wybierz miasto

  Filmowy listopad z Panią Miecią - Jadzia

  Teatr Zdrojowy - Centrum Kultury i Promocji
  Polanica-Zdrój, ul. Parkowa/2, +48 74 869 06 43

  19:00 Czwartek, 9 listopada

  • Wstęp wolny

  Filmowy Listopad z Panią Miecią z okazji 65. rocznicy nadania Teatrowi Zdrojowemu w Polanicy-Zdroju imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej.

  Od 1951 roku przy zespole artystycznym Związku Zawodowego Pracownikow Służby Zdrowia w Polanicy-Zdroju istniała sekcja dramatyczna, ktora zaczęła aktywnie działać na scenie polanickiego teatru. Założycielem grupy był aktor, Franciszek Hollik-Hollikowski, ktory poprosił aktorkę Mieczysławę Ćwiklińską o objęcie patronatu nad zespołem. Od listopada 1952 roku, za zgodą aktorki, nosił on już oficjalną nazwę: „Uzdrowiskowy Teatr imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej”. Taką też nazwę otrzymał gmach teatru. Mieczysława Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z zespołem, służąc mu radą i pomocą oraz grała na scenie teatru („Moralność pani Dulskiej”, „Ożenek”, „Zemsta”).

  W tym roku mija 65 lat od momentu, kiedy polanicka scena nosi imię wybitej polskiej aktorki. W związku z tą rocznicą chcemy Państwa zaprosić na projekcje czterech filmow, w ktorych wystąpiła patronka teatru. Dzięki projektowi jaki realizuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego do cyfrowej rekonstrukcji zakwalifikowano kilkanaście tytułow z Mieczysławą Ćwiklińską. Na chwilę obecną dostępne są cztery z nich (Jadzia, Doktor Murek, Przez łzy do szczęścia, U kresu drogi) i będzie można je obejrzeć bezpłatnie w listopadowe czwartki o godz. 19.00

  Zapraszamy: 9.11.2017
  Jadzia
  premiera: 11.09.1936
  reż. Mieczysław Krawicz

  Obsada aktorska: Jadwiga Smosarska, Jozef Orwid, Ziutek Kudła, Aleksander Żabczyński, Mieczysława Ćwiklińska, Michał Znicz i inni

  Jadzia Maliczowna jest corką szefa znanego w całej Warszawie, zakładu wyrabiającego sprzęt sportowy. Maliczowie stają się poważną konkurencją dla firmy Oksza – największego składu sportowego w mieście. Dodatkowo w ostatnim meczu tenisistka grająca rakietą Oksza – przegrała. Wygrana mistrzyni, ktora grała rakietą Maliczow, ściąga tłumy do ich małego sklepiku. Prezesowa Oksza całą nadzieję pokłada w synu, ktory po powrocie z zagranicy ma postawić firmę na nogi. Jan spotyka Jadzię Maliczownę i przypadkowo bierze ją za znaną tenisistkę. Prosi ją o podpisanie deklaracji, że na najbliższym meczu zagra rakietą jego firmy. Jadzia podpisuje, jednak kiedy Jan dowiaduje się, że go oszukała, postanawia się zemścić.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Gdzie pracowali bohaterowie kultowych seriali? Czy pamiętasz? [QUIZ]