Wybierz region

Wybierz miasto

  Filmowy listopad z Panią Miecią - Przez łzy do szczęścia

  Teatr Zdrojowy - Centrum Kultury i Promocji
  Polanica-Zdrój, ul. Parkowa/2, +48 74 869 06 43

  19:00 Czwartek, 23 listopada

  • Wstęp wolny

  Filmowy Listopad z Panią Miecią z okazji 65. rocznicy nadania Teatrowi Zdrojowemu w Polanicy-Zdroju imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej.

  Od 1951 roku przy zespole artystycznym Związku Zawodowego Pracownikow Służby Zdrowia w Polanicy-Zdroju istniała sekcja dramatyczna, ktora zaczęła aktywnie działać na scenie polanickiego teatru. Założycielem grupy był aktor, Franciszek Hollik-Hollikowski, ktory poprosił aktorkę Mieczysławę Ćwiklińską o objęcie patronatu nad zespołem. Od listopada 1952 roku, za zgodą aktorki, nosił on już oficjalną nazwę: „Uzdrowiskowy Teatr imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej”. Taką też nazwę otrzymał gmach teatru. Mieczysława Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z zespołem, służąc mu radą i pomocą oraz grała na scenie teatru („Moralność pani Dulskiej”, „Ożenek”, „Zemsta”).

  W tym roku mija 65 lat od momentu, kiedy polanicka scena nosi imię wybitej polskiej aktorki. W związku z tą rocznicą chcemy Państwa zaprosić na projekcje czterech filmow, w ktorych wystąpiła patronka teatru. Dzięki projektowi jaki realizuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego do cyfrowej rekonstrukcji zakwalifikowano kilkanaście tytułow z Mieczysławą Ćwiklińską. Na chwilę obecną dostępne są cztery z nich (Jadzia, Doktor Murek, Przez łzy do szczęścia, U kresu drogi) i będzie można je obejrzeć bezpłatnie w listopadowe czwartki o godz. 19.00

  Zapraszamy: 23.11.2017
  Przez łzy do szczęścia
  premiera: 31.01.1941
  reż. Jan Fethke

  Obsada aktorska: Irena Malkiewicz-Domańska, Mieczysława Ćwiklińska, Tamara Wiszniewska, Maria Buchwald, Maria Żabczyńska i inni

  W Zasielsku miejscowy lekarz Jan Mankiewicz, prowadzi dom sierot. Darzy dzieci wielką odwzajemnioną miłością. Pewnego dnia jest świadkiem wypadku samochodowego. Ofiarą jest znana aktorka Lena Merwińska. Między Leną a doktorem rodzi się uczucie. Sensacją staje się występ Leny u boku Jana w amatorskim przedstawieniu w remizie. Lena przekazuje pracę naukową Jana profesorowi Tomczyńskiemu, ktory toruje mu drogę do wielkiej kariery. Jan przenosi się do Warszawy, gdzie ma zostać kierownikiem kliniki dziecięcej. Po pewnym czasie Jan udaje się do Zasielska, by odwiedzić swych podopiecznych. Uświadamia sobie, że tu jest jego miejsce i postanawia zrezygnować z posady w Warszawie. Wisia, jedna z sierot, widząc jak bardzo ukochany doktor tęskni za Leną, ucieka z domu, by prosić ją, aby nie wyjeżdżała.
  ------------
  30.11
  Doktor Murek
  premiera: 9.04.1939
  reż. Juliusz Gardan
  Obsada aktorska: Franciszek Brodniewicz, Janina Wilczowna, Ina Benita, Jadwiga Andrzejewska, Nora Ney, Aleksander Zelwerowicz, Mieczysława Ćwiklińska i inni
  Doktor Murek jest powszechnie szanowanym pracownikiem magistratu, łagodnym człowiekiem o złotym sercu. W wyniku intryg traci posadę i zostaje bez dachu nad głową. W poszukiwaniu zarobku udaje się do Warszawy, jednak nie może tam znaleźć zatrudnienia i trafia do przytułku. Nawiązuje kontakt ze stołecznym połświatkiem. Wspolnie z Czarnym Kazikiem, rabuje willę prezesa Czabrana. O względy Murka stara się kochanka Czarnego Kazika, Arleta. Zabija Kazika, aby moc wyrwać się z przestępczego świata i dalsze życie wieść wspolnie z Murkiem.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Gdzie pracowali bohaterowie kultowych seriali? Czy pamiętasz? [QUIZ]