Wybierz region

Wybierz miasto

  Filmowy listopad z Panią Miecią - U kresu drogi

  Teatr Zdrojowy - Centrum Kultury i Promocji
  Polanica-Zdrój, ul. Parkowa/2, +48 74 869 06 43

  19:00 Czwartek, 16 listopada

  • Wstęp wolny

  Filmowy Listopad z Panią Miecią z okazji 65. rocznicy nadania Teatrowi Zdrojowemu w Polanicy-Zdroju imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej.

  Od 1951 roku przy zespole artystycznym Związku Zawodowego Pracownikow Służby Zdrowia w Polanicy-Zdroju istniała sekcja dramatyczna, ktora zaczęła aktywnie działać na scenie polanickiego teatru. Założycielem grupy był aktor, Franciszek Hollik-Hollikowski, ktory poprosił aktorkę Mieczysławę Ćwiklińską o objęcie patronatu nad zespołem. Od listopada 1952 roku, za zgodą aktorki, nosił on już oficjalną nazwę: „Uzdrowiskowy Teatr imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej”. Taką też nazwę otrzymał gmach teatru. Mieczysława Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z zespołem, służąc mu radą i pomocą oraz grała na scenie teatru („Moralność pani Dulskiej”, „Ożenek”, „Zemsta”).

  W tym roku mija 65 lat od momentu, kiedy polanicka scena nosi imię wybitej polskiej aktorki. W związku z tą rocznicą chcemy Państwa zaprosić na projekcje czterech filmow, w ktorych wystąpiła patronka teatru. Dzięki projektowi jaki realizuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego do cyfrowej rekonstrukcji zakwalifikowano kilkanaście tytułow z Mieczysławą Ćwiklińską. Na chwilę obecną dostępne są cztery z nich (Jadzia, Doktor Murek, Przez łzy do szczęścia, U kresu drogi) i będzie można je obejrzeć bezpłatnie w listopadowe czwartki o godz. 19.00

  Zapraszamy: 16.11.2017
  U kresu drogi
  premiera: 9.05.1939
  reż: Michał Waszyński

  Obsada aktorska: Kazimierz Junosza-Stępowski, Irena Malkiewicz-Domańska, Tamara Wiszniewska, Mieczysława Ćwiklińska, Franciszek Brodniewicz i inni.

  Profesor Jan Turwid pracuje nad nową szczepionką. Nie ma czasu, by zajmować się żoną Gabrielą. Prosi więc jej dawnego kolegę, hrabiego Wiktora Łańskiego, by dotrzymywał jej towarzystwa. Wiktor szybko zdobywa sympatię Gabrieli, ciotki Kordelii i Weroniki, corki Turwidow. Jan wyjeżdża na kongres lekarski, gdzie przedstawia wyniki swoich prac nad szczepionką. Gabriela zwierza się Wiktorowi, że bardzo kocha męża, ale martwi się, że oddalili się od siebie. Wiktor postanawia wyjechać. Na pożegnanie Gabriela całuje go. Scenę tę widzi Jan. Przekonany, że żona go zdradza, wstrzykuje sobie surowicę i pozoruje własną śmierć. Gabriela pogrąża się w rozpaczy.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Gdzie pracowali bohaterowie kultowych seriali? Czy pamiętasz? [QUIZ]